Kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega- 6 należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (LC-PUFA). Głównym przedstawicielem kwasów omega – 3 jest kwas alfa – linolenowy (ALA), kwas dokoheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentanowy (EPA).

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kwasy omega – 3 odgrywają znaczącą rolę w zapobieganiu i leczeniu:
– chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia, choroby wieńcowej

– cukrzycy i nowotworów

– chorób zapalnych i autoimmunologicznych m. in Hashimoto          

Udowodniono również, że spożycie codziennie kwasów tłuszczowych omega – 3 wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie i  długowieczność. Kwasy te wykazują również korzystny wpływ u dzieci z ADHD i autyzmem, poprzez wspomaganie pracy układu nerwowego.

Niestety kwasów  omega – 3  organizm nie jest w stanie syntetyzować, w związku z tym powinny być one dostarczone z dietą. Najlepszymi źródłami tych kwasów są:
– olej lniany

– nasiona, orzechy włoskie

– tłuste ryby oraz owoce morza

– soja

– warzywa o ciemnozielonym zabarwieniu

 Optymalny poziom spożycia kwasów EPA  i DHA powinien wynosić około 1 g dziennie u osób zdrowych. A u osób z podwyższonym ryzykiem chorób ok, 1,5 g dziennie. W związku z tym należy zwracać uwagę na obecność tych dobroczynnych kwasów w zdrowej diecie.

 

Proszę czekać...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o opublikowaniu naszego artykułu? Wpisz swój adres e-mail i imię poniżej, aby dowiedzieć się pierwszy.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych na potrzeby wysłania ofert reklamowych za pomocą newsletteru. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania newsletteru. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych serwisu www.dietetykzyrardow.pl jest Poradnia Dietetyczna Żyrardów mgr inż. Dominika Żakowska z siedzibą w Żyrardowie ul. 1-go Maja 41 lok. 50
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA