Orzechy brazylijskie są źródłem selenu. Badania wykazały pozytywny wpływ selenu  na procesy antyoksydacyjne w organizmie m.in. wspieranie pracy tarczycy, układu immunologicznego (ważne przy Hashimoto)  oraz  kondycji włosów i paznokci.

Tarczyca stanowi źródło największej koncentracji selenu w porównaniu do innych narządów. Dlatego przeprowadzono badania wpływu długotrwałej suplementacji selenu na pracę tarczycy i układu autoimmunologicznego. Badania wykazały zmniejszanie stanu zapalnego tarczycy poprzez obniżenie poziomu przeciwciał.
Nasuwa się pytanie, czy w orzechy brazylijskie mogą być źródłem selenu w diecie? Niestety, badania wykazały, że orzechy brazylijski sprzedawane na polskim rynku wykazały 10 – krotnie mniejszą ilość selenu, niż orzechy na których odbywały się wcześniejsze badania. Dlatego lepszą alternatywą jest suplementacja selenu w ilości 100 mcg lub 200 mcg w zależności od zawartości selenu w diecie. Ważny jest jednak rodzaj suplementu, jego jakość,  gwarancja bezpieczeństwa i wiarygodności odnośnie zawartości selenu.