Wielokrotnie spotykam się z teorią pacjentów, że należy jeść 5 posiłków w ciągu dnia. Wielu z nich jest już po próbach stosowania różnych diet,
które zakupili przez internet, otrzymali dodatkowo przy zakupie różnych pakietów, dostali od koleżanki itp. Niestety zarówno zastosowanie się do nich, jak i efekty redukujące lub zdrowotne są zazwyczaj kiepskie. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze ilość posiłków powinna być dopasowana do naszego rytmu dnia. A więc osoba, która zaczyna swój dzień bardzo wcześnie np. o godzinie 5, będzie miała inną ilość posiłków niż osoba, która wstaje o 7-8.
Dlatego dopasowanie posiłków to kwestia indywidualna, zależna od naszej pory pobudki, chodzenia spać, aktywności fizycznej itp.
Niestety nie istnieje schemat, który można dopasować do każdej osoby.

Po drugie bardzo ważne są również przerwy między posiłkami, które akutalnie zależne są od naszej gospodarki węglowodanowej. Niestety coraz częściej u pacjentów diagnozowany jest stan przedcukrzycowy (insulinooporność), w którym bardzo ważne jest dopasowanie posiłków w zależności od wzrostu/spadku insuliny i glukozy. Dlatego coraz częściej wielu pacjentów ze stanem przedcukrzycowym czuje się lepiej nawet przy posiłkach co 4 godziny (oczywiście prawidłowo zbilansowanych).

Podsumowując, nie ma schematycznego sposobu wyznaczenia ilości posiłków dla wszystkich. Warto skonsultować się ze specjalistą odnośnie tego, ile posiłków jeść, w jakich godzinach. Dietetyk pomoże również dopasować posiłki przy pracach zmianowych.

Macie pytania? Chcecie zapytać o dopasowanie posiłków? Piszcie w formularzu, pomogę.

Proszę czekać...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o opublikowaniu naszego artykułu? Wpisz swój adres e-mail i imię poniżej, aby dowiedzieć się pierwszy.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych na potrzeby wysłania ofert reklamowych za pomocą newsletteru. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania newsletteru. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych serwisu www.dietetykzyrardow.pl jest Poradnia Dietetyczna Żyrardów mgr inż. Dominika Żakowska z siedzibą w Żyrardowie ul. 1-go Maja 41 lok. 50
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA